06/05/2021

Kolombiya Kahve Çekirdekleri

Kolombiya kahve çekirdekleri, zengin bir tada ve narenciye benzeri asitliğe sahip orta gövdeli çekirdeklerdir. En iyi Kolombiya kahvesi, yüksekte yetişir ve  neredeyse fermente olmuş gibi görünen meyveli tadı değil, klasik Latin Amerika'nın hafif, meyveli lezzetini barındırır.

Ülkede yetiştirilen yüksek mahsul Kolombiya Kahvesi birinci sınıf Arabica çekirdeklerinin aynı zamanda piyasadaki en agresif fiyatlara sahip olanıdır. Bu çekirdeklerin dezavantajı, pek çok insan Kolombiya kahvesinin sert tadına alıştıkları için onları çok 'yumuşak' bulmasıdır.

 

  • Büyüyen Rakım: Deniz seviyesinden 1.200 - 2.000 metre yükseklikte

  • Arabica Çeşitliliği: Bourbon, Typica, Caturra, Tabi, Kolombiya, Maragogipe, Castillo

  • Hasat Dönemi: Eylül - Aralık

  • Öğütme İşlemi: Yıkanmış, Güneşte Kurutulmuş

  • Aroma: Tatlı (karamel), Kakao

  • Lezzet: Tatlı (meyveli), Narenciye, Fındık (hafif)

  • Gövde: Orta

  • Asitlik: Parlak, Sitrik

 

 

ÇİFTÇİLİK

Çoğu standart Kolombiya kahvesi, nispeten küçük çiftçiler tarafından yetiştirilir ve daha sonra Kolombiya Kahve Federasyonu tarafından toplanır, yaş işlenir (yıkanır), öğütülür ve ihraç edilir. Kolombiya'da artan rakımlar, deniz seviyesinden 1.200 metreden 1.800 metreye kadar yükseliyor ve yüksek puan alan Yüksek Mahsül Kolombiya kahveleri için bolca fırsat sunuyor. Kolombiya kahveleri genellikle avlularda yıkanır ve güneşte kurutulur. Kolombiya'nın tam coğrafi büyüklüğü nedeniyle, hasat mevsimi ülkenin bölgelerine göre değişiklik gösterir ve çoğu mahsul Eylül ve Ocak ayları arasında hasat edilir, ancak bazı kısımlar Nisan'dan Ağustos'a kadar da hasat edilir. Tutarlı üretim, daha istikrarlı fiyatlara ve Kuzey Amerika pazarının sürekli Kolombiya kahvesi tüketmesine sebep olur.Kolombiya'nın en seçkin kahvelerinden üçü - Medellin, Armenia ve Manizales bölgelerine aittir. Bu üç bölge büyük kahve sözleşmelerinde güçlü olmak için birleşmiş ve MAM Kısaltmasıyla pazarlanmaya başlanmıştır. 

Kolombiya kahveleri, çoğu insanın pürüzsüz bir sabah kahvesi için tercih ettiği kahvelerden biridir ve kişisel zevkinize bağlı olarak orta veya koyu kavrulmuş olarak kullanılır. Hazır kavrulmuş ve öğütülmüş olarak satışa sunulan kahveleri almaktansa Trescol Kahve gibi taze kavurma sunan bir şirketten sipariş vermenizi tavsiye ederiz. Perakende satış mağazalarında bulunanlar gibi hazır kahveler kapınıza gelmeden haftalar veya aylar önce kavrulur ve bu süreçte aromalarının ve tatlarının çoğunu kaybeder. Öğütme imkanınız varsa, tabii ki çekirdek kahve siparişi vermek daha iyi bir fikirdir

 

 

TADIM NOTLARI

Kolombiya kahveleri pürüzsüz ve içimi kolay olmalarıyla bilinir, bu da onları diğer bazı ülkelere ait zorba tatları olan kahveleri yumuşatmak için ideal kılar. Kolombiya'daki çok çeşitli çeşitler ve büyüyen bölgeler nedeniyle, herhangi bir Kolombiya kahvesinden tam olarak hangi lezzetleri alacağınızı belirlemek zordur, ancak tekrar eden bazı modeller vardır. Karamel, elma ve çilek gibi kırmızı meyvelere dokunabilen bazı meyveli notalar ile tatlı, çikolatalı tatlar çoğunda çok belirgindir. Kolombiya aromaları bazen biraz narenciye ve meyveli olma eğilimindedir, baharat ipuçları içerir.

KAVURMA

Kolombiya kahveleri neredeyse tüm kavurmalar için oldukça iyidir. Burda tercih sizin kişisel  beğeninizdir. 

 

 

ESPRESSO

Kolombiya kahvelerinin nispeten yumuşak tadı, onu espressolar için ideal bir seçim haline getirir - aşırı acılaşmadan koyu kavrulmuş olabilirler. Cazip bir bonus olarak, piyasada bulunan Kolombiya kahvesinin muazzam hacmi, agresif bir şekilde fiyatlandırıldığı anlamına gelir ve yoğun aromaları yumuşatırken bir kahve harmanının maliyetini düşürmenin iyi bir yoludur. Espresso satın aldığınızda, Trescol Kahve gibi onu taze kavuracak bir marka bulmanızı tavsiye ederiz, böylece yağlar bayatlamaz ve kahve değirmeni yapışmaz.

 

 

 

YUKARI ÇIK