Mesafeli Satış Sözleşmesi


MADDE 1 – TARAFLAR

SATICI

TİCARİ UNVANI          :AREA ONLİNE TİC. VE DİJİTAL PAZ. HİZM. REYHAN ERGÜL

ADRES.                       :Yunus Emre Cad. NO:37/E C1 Blok Başakşehir / İSTANBUL

TELEFON                    :90 (535) 612 35 36

MERSİS NO               : 2632311608200000

KEP ADRESİ              : area@hs01.kep.tr

WEB SİTESİ               : www.trescol.com

WEB SİTESİ               : www.areaonline.com.tr

E-POSTA                   : iletisim@trescol.com

ÇAĞRI MERKEZİ       : 90 (535) 612 35 36

İADE HALİNDE  İADENİN  GÖNDERİLECEĞİ KARGO ŞİRKETİ : Sürat Kargo

 

ALICI

ADI – SOYADI veya TİCARİ UNVANI      :

ADRES                                                          :
TELEFON                                                     :
E-POSTA                                                       :

 

MADDE 2 - SÖZLEŞMENİN KONUSU ve KAPSAMI

İşbu Mesafeli Satış Sözleşmesi ve Ön Bilgilendirme’nin (“Sözleşme”) konusu;  Alıcı’nın, Satıcı’ya ait www.trescol.com alan adlı web sitesinden elektronik ortamda siparişini yaptığı, aşağıda nitelikleri ve satış ücreti belirtilen ürün/ürünlerin satışı ve teslimi ile ilgili olarak 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği hükümleri gereğince Taraflar’ın hak ve yükümlülüklerinin saptanmasıdır.

Alıcı tarafından verilen sipariş üzerine düzenlenen fatura işbu sözleşmenin ayrılmaz parçalarıdır.

 

MADDE 3 - SÖZLEŞME KONUSU ÜRÜN, FİYAT

Elektronik ortamda alınan ürün/ürünlerin cinsi ve türü, miktarı, marka/modeli, satış bedeli, ödeme şekli, teslim alacak kişi, teslimat adresi, fatura bilgileri, kargo ücreti aşağıda belirtildiği gibidir. Fatura edilecek kişi ile Sözleşmeyi yapan kişi aynı olmak zorundadır. Aşağıda yer alan ve Alıcı tarafından verilen bilgiler doğru ve eksiksiz olmalıdır. Alıcı, bu bilgilerin doğru olmadığı veya noksan olduğu durumlardan doğacak zararları tamamıyla karşılamayı ve oluşabilecek her türlü sorumluluğu üstlenmeyi kabul ve beyan eder. 

Satıcı, Alıcı’nın vermiş olduğu bilgiler gerçekle örtüşmediğinde siparişi durdurma hakkını saklı tutar.

Satıcı siparişte sorun tespit ettiği durumlarda Alıcı’nın vermiş olduğu iletişim bilgileri (telefon, e-posta ve posta adresleri) vasıtasıyla Alıcı’ya ulaşamadığı takdirde siparişin yürürlüğe

koyulmasını 15 (on beş) gün süreyle dondurur. Alıcı’nın bu süre zarfında Satıcı ile konuyla ilgili olarak iletişime geçmesi beklenir. Bu süre içerisinde Alıcı’dan herhangi bir cevap alınamazsa Satıcı, her iki tarafın da zarar görmemesi için siparişi iptal eder.

ALINAN ÜRÜN /ÜRÜNLER:

Adı, Kodu, Birim fiyatı,(varsa hediye çeki, kupon, puan vs.) :

Miktarı / Adeti: ….… adet

Ürün Fiyatı:

Ürünün Vergisi:

Toplam Satış Bedeli : …. –TL

 

ÖDEME ŞEKLİNE VE TESLİMATA İLİŞKİN BİLGİLER:

Ödeme Şekli:   Kredi Kartı / Banka Havalesi (EFT)
Teslim Edilecek Kişi :
Telefon numarası :
Teslim Edilecek Adres :
Fatura Edilecek Kişi/Kurum :
Fatura Adresi :
Vergi Dairesi :
Vergi Sicil Numarası :
Kargo Ücreti : … -TL

 

MADDE 4 SÖZLEŞME TARİHİ VE MÜCBİR NEDENLER

Sözleşme; siparişin Alıcı tarafından elektronik ortamda onaylanmasıyla yürürlüğe girmiş olup Alıcı'nın Satıcı'dan satın almış olduğu Ürün’ün Alıcı'ya teslim edilmesiyle ifa edilmiş olur.

Sözleşme’nin yürürlüğe girdiği tarihte mevcut olmayan veya öngörülmeyen, Tarafların kontrolleri dışında gelişen, ortaya çıkmasıyla Taraflardan birinin ya da her ikisinin Sözleşme ile yüklendikleri borç ve sorumluluklarını kısmen ya da tamamen yerine getirmelerini ya da bunları zamanında yerine getirmelerini olanaksızlaştıran durumlar, mücbir sebep (doğal afet, savaş, terör, ayaklanma, değişen mevzuat hükümleri, el koyma veya grev, lokavt, üretim ve iletişim tesislerinde önemli ölçüde arıza vb.) olarak kabul edilecektir. Mücbir sebep şahsında gerçekleşen taraf, diğer tarafa durumu derhal ve yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirecektir. 

Mücbir sebebin devamı esnasında Taraflar’ın edimlerini yerine getirememelerinden dolayı herhangi bir sorumlulukları doğmayacaktır. İşbu mücbir sebep durumu 30 (otuz) gün süreyle devam ederse, Taraflar’dan her birinin, Sözleşme’yi tek taraflı olarak fesih hakkı doğmuş olacaktır.

 

MADDE 5 – ALICININ HAK VE YÜKÜMLÜLÜKLERİ

5.1.      Alıcı, Sözleşme’de kendisine yüklenen edimleri mücbir sebepler dışında eksiksiz yerine getirmeyi, kabul beyan ve taahhüt eder.

5.2.      Alıcı; www.trescol.com web sitesinde yer alan; Satıcı’nın isim/unvanı, açık adresi, telefon ve diğer iletişim bilgileri,  Sözleşme konusu Ürün’ün temel nitelikleri, vergiler dahil olmak üzere satış fiyatı ve ödeme şekli, teslimat ve kargo bedeli,  cayma hakkı kapsamı ve bu hakkın nasıl kullanılacağı, şikayet ve itirazlarını iletebileceği resmi makamlar ve benzeri konularda, Satıcı tarafından internet ortamına uygun şekilde kaydedilmiş açık ve anlaşılır ön bilgileri okuduğunu, Satıcı tarafından bilgilendirildiğini ve  elektronik ortamda gerekli teyidi verdiğini kabul ve beyan eder.    

5.3.      Alıcı, aldığı Ürün’ü iade etmek istemesi durumunda ne surette olursa olsun ürüne ve ambalajına zarar vermemeyi, iade anında fatura aslını ve irsaliyesini iade etmeyi kabul ve taahhüt eder.

 

MADDE 6 – SATICININ HAK VE YÜKÜMLÜLÜKLERİ

6.1.      Satıcı, Sözleşme konusu Ürün’ün Tüketici Mevzuatına uygun olarak, sağlam, eksiksiz, siparişte belirtilen niteliklere uygun ve varsa garanti belgeleri ve kullanım kılavuzları ile Alıcı'ya teslim edilmesinden sorumludur.

6.2.      18 (on sekiz) yaşından küçük kişiler www.trescol.com web sitesinden alışveriş yapamaz. Satıcı, Alıcı’nın Sözleşme’de belirttiği yaşının doğru olduğunu esas alacaktır. Alıcı’nın yaşını yanlış yazmış olmasından dolayı Satıcı’ya hiçbir şekilde sorumluluk yüklenemeyecektir

6.3.      Sistem hatalarından meydana gelen fiyat yanlışlıklarından Satıcı sorumlu değildir. Buna istinaden Satıcı, internet sitesindeki sistemden, dizayndan veya yasadışı yollarla internet sitesine yapılabilecek müdahaleler sebebiyle ortaya çıkabilecek tanıtım, fiyat hatalarından sorumlu değildir. Alıcı, sistem hatalarına dayalı olarak Satıcı’dan herhangi bir hak iddiasında bulunamaz.

 

MADDE 7 – SİPARİŞ ve ÖDEME USULÜ

7.1.      SİPARİŞ

www.trescol.com web sitesinden kredi kartı (Visa, MasterCard , vs. ) ya da banka havalesi ödemesi ile alışveriş yapılabilir. Sipariş tarihinden itibaren 2 (iki) gün içinde havalesi yapılmayan siparişler iptal edilir. Siparişlerin işleme alınma zamanı, siparişin verildiği an değil, kredi kartı hesabından gerekli tahsilatın yapıldığı ya da havalenin (EFT’nin) banka hesaplarına ulaştığı belirlenen andır. Ödemeli gönderi ya da posta çeki gibi müşteri hizmetleri ile görüşülmeden gerçekleştirilen ödeme yöntemleri kabul edilmez.

Alışveriş sepetine eklenen ürünlerin KDV dahil TL tutarı (Taksitli işlemlerde toplam taksit tutarları) Alıcı tarafından onaylandıktan sonra, ilgili banka kartının posu üzerinden işleme alınır.

Bu nedenle siparişler, sevk edilmeden önce müşteriye “Sipariş Onay Maili” gönderilir. Sipariş Onay Mail’i gönderilmeden sevkiyat yapılmaz.

Süreçteki herhangi bir aksama durumu ya da kredi kartı ile ilgili ortaya çıkabilecek problemler Alıcı’ya, Sözleşmede belirttiği telefon veya e-mail yollarından biri veya birkaçı kullanılmak sureti ile bildirilir. Gerekirse Alıcı’dan bankası ile görüşmesi istenebilir.

7.2.      ÖDEME

www.trescol.com web sitesinde, internet ortamında kredi kartı bilgilerini kullanmak istemeyen Alıcı’ya nakit havale ile sipariş imkânları sunulmuştur. Havale ile ödemede Alıcı kendisine en uygun bankayı seçip havalesini yapabilir. Eğer EFT yapılmışsa hesaba geçme tarihi dikkate alınacaktır. Havale ve/veya EFT yaparken 'Gönderen Bilgileri”nin Fatura Bilgileri ile aynı olması ve sipariş numarasının yazılması gereklidir. 

Ürün’ün tesliminden sonra Alıcı’ya ait kredi kartının Alıcı’nın kusurundan kaynaklanmayan bir şekilde yetkisiz kişilerce haksız veya hukuka aykırı olarak kullanılması nedeni ile ilgili banka veya finans kuruluşun ürün bedelini Satıcı’ya ödememesi halinde, Alıcı’nın kendisine teslim edilmiş ürünü 10 gün içinde Satıcı’ya göndermesi zorunludur. Bu tür durumlarda nakliye giderleri Alıcı’ya aittir.

Alıcı kredi kartı ile ödeme yapmayı tercih etmiş ise ALICI, ilgili faiz oranlarını ve temerrüt faizi ile ilgili bilgileri bankasından ayrıca teyit edeceğini, yürürlükte bulunan mevzuat hükümleri gereğince faiz ve temerrüt faizi ile ilgili hükümlerin Banka ve Alıcı arasındaki 'Kredi Kartı Sözleşmesi” kapsamında uygulanacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.

7.3.      TEMERRÜD HALİ VE HUKUKİ SONUÇLARI

Alıcı'nın, kredi kartı ile yapmış olduğu işlemlerde temerrüde düşmesi halinde kart sahibi bankanın kendisi ile yapmış olduğu kredi kartı sözleşmesi çerçevesinde faiz ödeyecek ve bankaya karşı sorumlu olacaktır. Bu durumda ilgili banka hukuki yollara başvurabilir; doğacak masrafları ve vekâlet ücretini Alıcı'dan talep edebilir ve her koşulda Alıcı'nın borcundan dolayı temerrüde düşmesi halinde, Alıcı'nın borcu gecikmeli ifasından dolayı Satıcı'nın uğradığı zarar ve ziyandan Alıcı sorumlu olacaktır.

 

MADDE 8 – TESLİMAT USULÜ

Sipariş Onay Maili’nin gönderilmesiyle birlikte, Ürün Satıcı’nın anlaşmalı olduğu kargo şirketine verilir ve Alıcı’nın adresine teslim edilir.

Satıcı, Alıcı’nın siparişinin kendisine ulaştığı tarihten itibaren taahhüt ettiği süre içinde edimini yerine getirmek zorundadır. Mal satışlarında bu süre her halükarda 30(otuz) günü geçemez.

Sipariş konusu mal ediminin yerine getirilmesinin imkânsızlaştığı hallerde,  Satıcının bu durumu, öğrendiği tarihten itibaren 3 (üç)  gün içerisinde Alıcı’ya yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirmesi ve varsa teslimat masrafları da dâhil olmak üzere tahsil edilen tüm ödemeleri bildirim tarihinden itibaren en geç on dört gün içinde iade etmesi zorunludur. Böyle bir durumda alıcının satıcıdan ilave herhangi bir maddi ve manevi zarar talebi olmayacaktır. 

İstisnai olarak haklı bir nedenle Sözleşme konusu Ürün’ün tedarik edilemeyeceğinin anlaşılması ve/veya stok problemi ile karşılaşılması durumunda; Alıcı’nın Satıcı tarafından hemen açık ve anlaşılır bir şekilde bilgilendirilmesi sonrası, onay vermesi durumunda  Alıcı’ya eşit kalitede ve fiyatta başka bir Ürün ya da Alıcı’nın arzusu ve seçimi doğrultusunda başka bir Ürün gönderilebilir ya da yine Alıcı’nın talebi üzerine Ürün’ün stoklara girmesi ya da teslime engel durumun ortadan kalkması beklenebilir. Bu hallerde para iadesi gerçekleştirilemez.

Ürünler, kargo şirketlerinin adres teslimatı yapmadığı bölgelere “telefon ihbarlı’’ olarak gönderilir.

Kargo Şirketinin haftada bir gün teslimat yaptığı bölgelere yapılacak teslimatlarda, sevk bilgilerinde yanlışlık ve eksiklik bulunduğu hallerde, bazı sosyal olaylar ve doğal afetler gibi durumlarda teslimat için belirtilen gün süresinde uzama olabilir. Alıcı, bu uzamalardan dolayı Satıcı’ya herhangi bir sorumluluk yükleyemez.

Ürün, Alıcı’dan başka bir kişi/kuruluşa teslim edilecek ise, teslim edilecek kişi/kuruluşun teslimatı kabul etmemesinden, sevk bilgilerindeki yanlışlık ve/veya Alıcı’nın yerinde olmamasından doğabilecek ekstra kargo bedellerinden Satıcı sorumlu değildir. Belirtilen süre içerisinde Ürün/Ürünler Alıcı’ya ulaşmadıysa veya başka teslimat problemleri mevcutsa, bu durumlar Müşteri Hizmetleri’ne (areaonline@aol.com) e-mail adresi vasıtası ile derhal bildirilmelidir.

Siparişiniz size ulaştığında kargo görevlisi yanındayken paketinizi kontrol etmelisiniz. Sipariş paketinizde eksik olması veya sipariş paketinizin zarar görmüş olması durumlarında, bu paketler teslim alınmayarak kargo şirketi görevlisine tutanak tutturulmalıdır.

Eğer kargo şirketi görevlisi paketin eksik veya hasarlı olmadığı görüşünde ise, Alıcı; paketin orada açılarak ürünlerin hasarsız teslim edildiğini kontrol ettirme ve durumun yine bir tutanakla tespit edilmesini isteme hakkına sahiptir. Alıcı, paketi kargo şirketi görevlisinden teslim aldığında, kargo şirketinin görevini tam olarak yaptığını kabul etmiş olur. Paket kabul edilmemiş ve tutanak tutulmuş ise, durum, tutanağın Alıcı’da kalan kopyasıyla birlikte en kısa zamanda satıcı Müşteri Hizmetleri’ne bildirilmelidir. 

Ürün, Alıcı'dan başka bir kişiye teslim edilecek ise, teslim edilecek kişinin teslimatı kabul etmemesinden Satıcı sorumlu tutulamaz.

 

MADDE 9 – CAYMA HAKKI VE KULLANIMI

9.1.      Alıcı, (14) on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir.

9.2.      Cayma hakkı süresi, hizmet ifasına ilişkin sözleşmelerde sözleşmenin kurulduğu gün; Ürün/mal teslimine ilişkin sözleşmelerde ise Alıcının/tüketicinin veya Alıcı/tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin Ürünü/malı teslim aldığı gün başlar. Ancak Alıcı/tüketici, sözleşmenin kurulmasından Ürünün/malın teslimine kadar olan süre içinde de cayma hakkını kullanabilir.

9.3.      Cayma hakkı süresinin belirlenmesinde; 

9.3.1.   Tek sipariş konusu olup ayrı ayrı teslim edilen Ürünlerde/mallarda, Alıcının/tüketicinin veya Alıcı/tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin son malı teslim aldığı gün, 

9.3.2.   Birden fazla parçadan oluşan Ürünlerde/mallarda, Alıcının/tüketicinin veya Alıcı/tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin son parçayı teslim aldığı gün, 

9.3.3.   Belirli bir süre boyunca Ürünün/malın düzenli tesliminin yapıldığı Sözleşmelerde, Alıcının/tüketicinin veya Alıcı/tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin ilk Ürünü/malı teslim aldığı gün 

esas alınır. 

9.4.      Satıcı veya sağlayıcı, Alıcı/tüketicinin cayma hakkını kullandığına ilişkin bildirimin kendisine ulaştığı tarihten itibaren (14) on dört gün içinde, varsa Ürünün/malın Alıcıya/tüketiciye teslim masrafları da dahil olmak üzere tahsil edilen tüm ödemeleri iade etmekle yükümlüdür. 

9.5.      Satıcı veya sağlayıcı, 9.4. maddede belirtilen tüm geri ödemeleri, Alıcının/tüketicinin satın alırken kullandığı ödeme aracına uygun bir şekilde ve Alıcıya/tüketiciye herhangi bir masraf veya yükümlülük getirmeden tek seferde yapmak zorundadır. 

9.6.      Satıcı veya sağlayıcı malı kendisinin geri alacağına dair bir teklifte bulunmadıkça, Alıcı/tüketici cayma hakkını kullandığına ilişkin bildirimi yönelttiği tarihten itibaren (14) on gün içinde malı satıcı veya sağlayıcıya ya da yetkilendirmiş olduğu kişiye geri göndermek zorundadır. 

9.7.      Alıcı/tüketici, cayma süresi içinde Ürünü/malı, işleyişine, teknik özelliklerine ve kullanım talimatlarına uygun bir şekilde kullandığı takdirde meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan sorumlu değildir. 

9.8.      Ürün iadesi için, durum Alıcı tarafından öncelikli olarak Satıcı’nın  Çağrı Merkezine iletilmeli ve Ürün, iade ile ilgili bilgileri içeren fatura ile birlikte Alıcı adresine teslimatı yapan Kargo şirketi kanalıyla Satıcı’ya ulaştırmalıdır.

İade işlemlerinin yapılabilmesi için Alıcı’nın  Ürün/mal ile birlikte teslim edilen Satıcı’ya ait 2 adet faturanın alt kısmındaki iade bölümlerini eksiksiz ve doğru şekilde doldurup, imzalayarak, bir nüshasını Ürün/mal ile birlikte Satıcı’ya göndermesi diğer nüshasını da uhdesinde tutması gerekmektedir.

Satıcı’ya ulaşan iade Ürün işbu Sözleşmede belirtilen koşulları sağladığı takdirde iade olarak kabul edilir, geri ödemesi de Alıcı kredi kartına/hesabına yapılır. Ürün iade edilmeden bedel iadesi yapılmaz. Kredi Kartına yapılan iadelerin kredi kartı hesaplarına yansıma süresi ilgili bankanın tasarrufundadır. 

9.9.      Alıcı'nın iade edeceği Ürün’ün Satıcı’nın anlaşmalı kargo şirketi dışında bir kargo şirketi ile göndermesi halinde iade kargo bedeli ve Ürün’ün kargo sürecinde uğrayacağı hasardan Satıcı sorumlu değildir.

 

MADDE 10- CAYMA HAKKININ KULLANILAMAYACAĞI HALLER:

Alıcı aşağıda belirtilen Ürün/mal ve hizmetler için kurulan Sözleşmelerde cayma hakkını kullanamaz:

10.1.    Fiyatı finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak değişen ve Satıcı’nın kontrolünde olmayan Ürün/mal veya hizmetler,

10.2.    Alıcının-Tüketicinin istekleri veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan Ürünlere/mallar,

10.3.    Çabuk bozulabilen veya son kullanma tarihi geçebilecek Ürünler/mallar,

10.4.    Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan Ürünlerden/mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayan Ürün/mallar ,

10.5.    Tesliminden sonra başka ürünlerle karışan ve doğası gereği ayrıştırılması mümkün olmayan Ürünler/mallara

10.6.    Ürünün/Malın tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan kitap, dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemeleri,

10.7.    Abonelik sözleşmesi kapsamında sağlananlar dışında, gazete ve dergi gibi süreli yayınların teslimine ilişkin sözleşmeler.

 

MADDE 11- İADE PROSEDÜRÜ

Alıcı’nın cayma hakkını kullandığı durumlarda ya da siparişe konu olan Ürün’ün çeşitli sebeplerle tedarik edilememesi durumunda ya da Tüketici Sorunları Hakem Heyeti kararları ile Alıcı’ya/tüketiciye bedel iadesine karar verilen durumunda; Alıcı’ya bedel iade prosedürleri aşağıda belirtilmiştir:

11.1.    Kredi Kartına İade Prosedürü :

Kart ile alınmış mal ve hizmetin iadesi durumunda Satıcı, Banka ile yapmış olduğu sözleşme gereği Alıcı’ya nakit para ile ödeme yapamaz. Ödemeler kredi kartına iade edilir.

Alıcı Ürünü kaç taksit ile aldıysa Banka Alıcı’ya geri ödemesini taksitle yapmaktadır. www.trescol.com ilgili bankaya Ürün bedelinin tamamını tek seferde ödedikten sonra, banka poslarından yapılan taksitli harcamaların Alıcı’nın kredi kartına iadesi durumunda, konuya müdahil tarafların mağdur duruma düşmemesi için talep edilen iade tutarları, yine taksitli olarak hamil taraf hesaplarına banka tarafından aktarılır.

Alıcı’nın satış iptaline kadar ödemiş olduğu taksit tutarları, eğer iade tarihi ile kartın hesap kesim tarihleri çakışmazsa her ay karta 1 taksit iade yansıyacak ve Alıcı iade öncesinde ödemiş olduğu taksitleri satışın taksitleri bittikten sonra, iade öncesinde ödemiş olduğu taksitleri sayısı kadar ay daha alacak ve mevcut borçlarından düşmüş olacaktır.

11.2.    Kapıda Ödeme ile Havale Ödeme Seçeneklerinde İade Prosedürü:

Kapıdan ödeme ile havale ödeme seçeneklerinde iade Alıcı’dan banka hesap bilgileri istenerek, Alıcı’nın bildirdiği hesaba (hesabın fatura adresindeki kişinin adına veya kullanıcı üyenin adına olması şarttır) havale şeklinde yapılacaktır.

 

MADDE 12 – GARANTİ SÖZLEŞMESİ

Garanti süresi Ürün’ün teslim tarihinden itibaren başlamak üzere asgari iki yıldır. Ancak, özelliği nedeniyle bazı malların garanti şartları Bakanlıkça başka bir ölçü birimi ile belirlenebilir.

Satıcının garanti sorumluluğu yalnızca 6502 sayılı kanun kapsamına giren tüketiciler için geçerlidir. Ticari nitelikteki işler için Türk Ticaret Kanununu hükümleri geçerli olacaktır.

 

MADDE 13 - BİLGİLERİN SAKLANMASI VE İSPAT YÜKÜMLÜLÜĞÜ

www.trescol.com sisteminde kayıtlı kullanıcı bilgileri, siparişleri, yorum/değerlendirmeleri vb www.trescol.com Gizlilik Politikası’na tabidir. Bu bilgiler Satıcı tarafından en az üç (3) yıl boyunca saklanır. İşbu Sözleşme’nin ifasından doğacak her türlü uyuşmazlıkta sisteminde saklanan veriler ile kullanıcı kayıtları bağlayıcı ve kesin delil teşkil eder.

 

MADDE 14 – UYUŞMAZLIKLARIN ÇÖZÜMÜ

Bu Sözleşme'den doğabilecek uyuşmazlıklarda, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nca yasa gereği her yıl belirlenen-ilan edilen  parasal sınırlar dâhilinde İl ve İlçe Tüketici Hakem Heyetleri, bu sınırları aşan durumlarda Tüketici Mahkemeleri görevli-yetkilidir.

 

MADDE 15 – YÜRÜRLÜK

15 (on beş) maddeden ibaret bu Sözleşme, Taraflarca okunarak, satışın gerçekleştiği tarihte, Alıcı tarafından elektronik ortamda onaylanmak suretiyle akdedilmiş ve yürürlüğe girmiştir.

 

AREA ONLİNE TİC. VE DİJİTAL PAZ. HİZM. 

YUKARI ÇIK